Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Szkoła Podstawowa w Szczepankowie

Kazachstan jakiego nie znamy w opowieści ks. Jarosława Traczyka.

Utworzono dnia 10.06.2021

Kazachstan – miejsce zsyłek wielu Polaków.

W latach 1940-1941 władze radzieckie na okupowanych ziemiach II Rzeczypospolitej przeprowadziły cztery wielkie operacje deportacyjne. Przymusowo wysiedlonych bydlęcymi wagonami powieziono na północne tereny Rosji europejskiej, na Syberię oraz na Kazachstan. Większość zesłańców stanowiły kobiety, dzieci i osoby w podeszłym wieku nie mające przygotowania do ciężkiej pracy fizycznej i do życia w prymitywnych warunkach, w dodatku w surowym kontynentalnym klimacie.

Ze wspomnień zesłańców wyłaniają się jakby dwa modele postępowania z nimi po dowiezieniu do miejsca osiedlenia. Bardzo często, zwłaszcza w kołchozach, wyładowywano ich wraz z dobytkiem i pozostawiano samym sobie na środku drogi czy placu. Polskie rodziny trafiały do szop, do często nie oczyszczonych z nawozu stajni i obór, opuszczonych i rozpadających się ziemianek. Zdarzało się, że w pustej izbie o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych, bez drzwi i okien, z rozbitym paleniskiem, umieszczano nawet po kilka rodzin. Nieodłącznym atrybutem owych prymitywnych mieszkań było zatrzęsienie rozmaitych insektów. Polacy, znalazłszy się w takich warunkach, przeżywali wstrząs.

Szczególnie głęboko w pamięci zesłańców zapadły jakże często właśnie wtedy słyszane słowa: "kto nie pracuje, ten nie je". Ta zasada miała określać warunki ich bytowania. Bez pracy zaś nie było środków do życia. W relacjach najczęściej jednak potwierdzany jest przymus pracy stosowany już wobec kilkunastoletniej młodzieży, czasem nawet wobec 8-12 letnich dzieci.

Pierwsze dni na zesłaniu były dla wielu Polaków szokiem. Trafiali w świat zupełnie obcy nie tylko w sensie geograficznym, ale przede wszystkim kulturowym. Zrozumienie panujących w nim reguł i znalezienie sposobów przetrwania było podstawowym zadaniem zesłańców.

10 czerwca 2021 r. z  uczniami Szkoły Podstawowej w Szczepankowie spotkał się ksiądz Jarosław, który od półtora roku pracuje w Kazachstanie. Uczesticy spotkania mieli mozliwość poznania współczesnych warunków życia mieszkańców Kazachstanu. Gość opowiadał trudnych warunkach mieszkania i pracy w tym odległym kraju.

 

Kazachstan

Utworzono dnia 11.06.2021, 00:36

Zegar

Imieniny

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.